Click here if you can't read this email   אם אינך רואה מייל זה כראוי לחץ/י כאן
The Hebrew University Of Jerusalem האוניברסיטה העברית בירושלים
אלול תשע"ב    ספטמבר 2012 מידעון הפקולטה
שנת הלימודים תשע"ג תיפתח ביום ראשון, ה' בחשוון תשע"ג
ברכות לתלמידינו החדשים והוותיקים לשנת לימודים פורייה
pom grapes dates
  טקס חנוכת הבריכה המקורה והמחוממת של הפקולטה לחקלאות  
 

בחודשים האחרונים בוצעו שינויים ועבודות לשדרוג מרכז הנופש ופיתוחו. Image העבודות כללו את חידוש בריכות השחייה, השבחת המים והתאמתן לדרישות עדכניות של משרד הבריאות, חידוש מגרשי הטניס וחידוש ציוד הכושר. גולת הכותרת היא הסבת הבריכה לבריכה מחוממת שתאפשר שימוש במתקני הבריכה גם בימי החורף. ותביא לחוויית פנאי איכותית. במהלכה הותקנו בבריכה מערכות לחימום המים והוקם מבנה לקירוי בריכת השחייה. וכן שופרה רמת הניקיון.

טקס חנוכת בריכת השחייה המחודשת יתקיים ביום חמישי 13/9/12 בשעה 17:30 במרכז הנופש, במעמד הגב' בילי שפירא, סגן נשיא ומנכ"ל האוניברסיטה ופרופ' רוני פרידמן, דיקן הפקולטה. וכן הנהלת האוניברסיטה ואנשי אב"ת. בתכנית : קבלת פנים, ברכות והרמת כוסית.

הנך מוזמן/מוזמנת לקחת חלק באירוע !

 
  פרופ' עמוס דברת ז"ל – הלך לעולמו 19.7.12  
 

אמריטוס במכון למדעי הצמח וגנטיקה בחקלאות

dovrat פרופ' עמוס דברת, שפרשת חייו הייחודית אופיינית לתקופה. יליד הולנד שנמלט מציפורני הנאצים לשוויצריה (והיה במעצר שם), ולאחר מלחמת העולם עלה ארצה כדי לבנות ולהיבנות בה, עמוס הקים משפחה לתפארת יחד עם אשתו תמר והגיע למעמד בכיר כמדען המשלב את הידע הבוטני והפיזיולוגי בפתוח הגישות המתאימות לגידול ולממשק של צמחי מספוא ומרעה .

עמוס החל דרכו כחוקר בחוות הניסיונות נווה-יער, המשיך למכון וולקני בבית דגן ולאחר זמן הוזמן ע"י פרופ' ש. הורביץ להצטרף לסגל המחלקה לגידולי שדה וגן בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית. פרופ' הורביץ תמיד הקפיד, ולא הסתפק בכך שחברי הסגל יהיו חוקרים ומרצים טובים, הוא חפש אנשים חושבים עם תרבות ואכן, עמוס היה כזה. הוא היה חוקר מוביל ומוכר בעולם ומרצה מבוקש בתחומי הממשק של המרעה והמספוא ובפיזיולוגיה של הייצור physiology of crop productivity)), והיה ער גם להשלכות האקולוגיות של התחום. כחוקר ומרצה עמוס לא היה ספון באקדמיה אלא היה מעורב גם בחקלאות בשטח.

מעבר לתחומי מומחיותו המדעיים, עמוס היה איש עם שאר רוח, עם תרבות ושיקול דעת וחשיבה מקורית. ניתן להגיד שהיה מדען עם נפש של אמן, שהיה גם צייר והתעניין באמנות, בשירה העולמית ובספרות. הוא תרם תרומה סגולית ומעשירה לחבריו ולתלמידיו ולמוקיריו הרבים.

יהא זכרו ברוך.

פרופ' עמרם אשרי

 
  חוקרת החודש: ד"ר לוי מרגנית (מגי)  
 

מבט על ד"ר לוי מגי מה מחלקה למחלות צמחים ומיקרוביולוגיה

maggie

במה עוסק המחקר שלה:

צמחים בריאים חיוניים בכדי לספק מזון ואנרגיה לאוכלוסיית העולם ההולכת וגדלה. פתוגנים וחרקים מזיקים מאתגרים את מאמצינו למקסם את היבול על ידי גרימת הפסדים אדירים על בסיס שנתי. הבעיה מסתבכת עוד יותר בשל יכולתם של הפתוגנים והחרקים לפתח עמידות לחומרי הדברה קיימים.

ד"ר לוי אומרת: "האתגר שלנו כחוקרים הוא לחשוף את המנגנונים המסייעים לצמח בהגנה מפני פתוגנים ולהשתמש בידע זה לצורך פיתוח שיטות מתוחכמות להגנה מפני מחלות ומזיקים. בטווח הארוך שיטות אלו יובילו להקטנת השימוש בחומרי הדברה כימיים ובכך יועילו לצרכנים, לחקלאים ולסביבה".

הפרויקטים במעבדה שלי מתמקדים בלימוד יחסי גומלין בין צמחים למיקרואורגניזמים פתוגניים ומיקרואורגניזמים מועילים. אנו עוסקים בלימוד של הגנים המעורבים בתגובות הגנה הצמחית ובאפיון ההשפעה של חומרי טבע צמחיים על פתוגניות של פטריות. אנחנו גם חוקרים את ההשפעה של מדבירים ביולוגיים על חסינות הצמח ואסטרטגיות ההדברה שלהם במיוחד את יכולתם לשפעל את המערכת האימונית הצמחית.

להלן מחקרה של ד"ר מרגנית לוי שפורסם ע"י יישום לקראת תערוכת אגריטך 2012:

strawberry

שיטה חדשה להגנה על צמחים מפני מזיקים בעזרת שמרים שבודדו מעלי תות

השיטה החדשה לבקרה ביולוגית מספקת הגנה מפני פטריות וחיידקים ומעודדת צמיחה

החקלאות המודרנית מסתמכת במידה רבה על שימוש בקוטלי מזיקים כדי להגדיל את היבול. אולם השימוש הנרחב בחומרי הדברה כימיים גרם לזיהום סביבתי חמור, ופתוגנים רבים מפתחים עמידות לכימיקלים הקיימים. כמו כן, חומרי הדברה רבים כבר אסורים לשימוש, וחקלאות אורגנית אינה רשאית כלל להסתמך על חומרים מסוג זה. משום כך, יש חשיבות רבה לפיתוח אמצעי הדברה ידידותיים לסביבה.

ד"ר מגי לוי פיתחה אמצעי חדש להדברה ביולוגית, המבוסס על שמרים המגבירים את עמידות הצמח בפני זיהומים של פטריות ושל חיידקים ואף מעודדים את קצב הגדילה של הצמח. לחומר ההדברה החדש יש מנגנון פעילות מורכב, דבר המקטין את הסיכוי שפתוגנים יצליחו לפתח כלפיו עמידות. ההמצאה מוגנת בפטנט.

השיטה מבוססת על זן שמרים המכונה Pseudozyma החי על עלי תות. ד"ר לוי וצוות המחקר שלה הראו ששמרים אלו מפרישים חומרים המעכבים מספר פטריות וחיידקים מזיקים. כאשר מטפלים בצמחים בנבגי השמרים, רואים עיכוב משמעותי בהתרבות של מספר פטריות הגורמות למחלות בצמחים, כגון קימחון, העובש האפור היכול להדביק מעל 400 מיני צמחים שונים, חילדון הכותרת, מחלת הכתם השחור של משפחת המצליבים ומחת הנבילה המאוחרת בתירס. גם חיידקים מזיקים, כמו זה הגורם למחלת הכיב הבקטריאלי בעגבניות, עוכבו על ידי השמרים.

חשיבות המחקר : "שיקולים סביבתיים הופכים את ההדברה הביולוגית בעזרת שמרים לאלטרנטיבה חשובה במקום שימוש בכימיקלים. מנגנון הפעולה המורכב של חומרים אלו מקטין את הסיכוי שפתוגנים יפתחו כלפיהם עמידות. החומר החדש להדברה ביולוגית שפותח במעבדתה של ד"ר לוי קל לייצור, אינו רעיל, והוא יעיל בריכוזים נמוכים. אין ספק שהוא יעזור בהפחתת כמות הכימיקלים הדרושה לצורך הדברה, לתועלתם ולרווחתם של החקלאים, הצרכנים והסביבה".

 
  כינוס בוגרים של המדור ללימודי חוץ  
 

כינוס הבוגרים של המדור ללימודי חוץ יכלול שני סימפוזיונים פתוחים לקהל הרחב.

הכנס יכלול שני סימפוזיונים שיהיו פתוחים לקהל הרחב (מותנה ברישום מראש) בימים שני ושלישי ה-3-4 בספטמבר. בסימפוזיונים ירצו מרצים מובילים ביניהם פרופ' מארי מורימי מאוניברסיטת טקסס-טק בארה"ב ופרופ' מייקל צימרמן, מומחה בעל שם עולמי בנושא של מחסור ביוד.

בנוסף למרצים הבינלאומיים ירצו בכנס מרצים ישראלים מהשורה הראשונה הן מבי"ס למדעי התזונה בפקולטה והן ממוסדות אקדמיים אחרים.

כמו כן יכלול הכנס שני שולחנות עגולים שבהם תהיה סימולציה של דיון בארגון הבריאות העולמי. הבוגרים יחולקו לשולחנות לפי מדינות/אזורים ויקיימו ביניהם דיון בסוגיות עדכניות על מנת לספק פתרונות אפשריים.

לפרטים נוספים הנכם מוזמנים לבקר באתר הכנס:

http://pearsworkshop.agri.huji.ac.il
students

 
  בברכת שנה טובה  
 

בברכת שנה טובה "שיפה ושונה תהא השנה אשר מתחילה לה היום"
dates pom

 
  הצטרפו לדף פייסבוק של הפקולטה  
 
like

לחצו אהבתי (Like)
וקבלו את כל העדכונים על הארועים והמחקרים
הכי חמים בפקולטה לפייסבוק שלכם!


 
  צור קשר  


צרו עימנו קשר באמצעות לחיצה על 'צור קשר' - בכל בעיה, שאלה, הצעה, בקשת מידע, וגם... מילה טובה. נשמח לעמוד לרשותכם.

אנא העבירו חומר למידעון הבא לרות תמיר הסברה ויחסי ציבור 08-9489275
או במייל: צור קשר...